#11 | COURBET POTRAKTOWANY SPRAYEM I SKRADZIONA MESSAGER, PROTEST PRACOWNIKÓW_CZEK SEKTORA KULTURY, KRWISTY PORTRET KRÓLA KAROLA III ORAZ POZNAŃ Z NOWYM LOGO
Poza tym skandaliczne warunki pracy w Muzeach Watykańskich, 200-lecie National Gallery w Londynie i kolejne odnalezione dzieła z kolekcji British Museum. Enjoy!
ŚWIAT
„POCZĄTEK ŚWIATA” GUSTAWA COURBET OTAGOWANY PRZEZ GRUPĘ AKTYWISTEK HASŁEM #METOO I KRADZIEŻ PRACY ANNETTE MESSAGER W POMPIDOU – METZ
Kultowy obraz Gustave'a Courbeta z 1866 r. L'origine du monde (Początek świata) na początku maja padł ofiarą działania artystek-aktywistek jako jedno pięciu dzieł, które zostały pomalowane sprayem i otagowane frazą „MeToo” we francuskim Centre Pompidou-Metz.
Tym razem nie zupa pomidorowa, a spray. I nie zmiany klimatyczne, a #metoo i wątki feministyczne zostały wzięte na warsztat przez aktywistki. Dokładnie szóstego maja, grupa aktywistek-feministek zaingerowała w przestrzeń wystawy „When Art Meets Psychoanalysis” w Centre Pompidou-Metz, która poświęcona została francuskiemu psychoanalitykowi Jacquesowi Lacanowi.
Sprayem oznaczono kilka prac, w tym również realizację autorstwa VALIE EXPORT i zdjęcie pt. „Miroir de l'origine” (Lustro pochodzenia) Deborah De Robertis - artystki, która przyznała się do tego działania, w prasie określanego jako wandalizm, ale też performans. Urodzona w Luksemburgu artystka Deborah De Robertis w poście na Vimeo przyznała się do akcji, w wyniku czego policja aresztowała już dwie osoby. Trzecia z nich, która jest podejrzana o kradzież pracy Annette Messager pt. „Je pense donc je suce” (1991), nie została jeszcze zatrzymana. Inne źródła podają, że to waśnie De Robertis ma tę pracę. Artystka zatytułowała swoją akcję „On ne sépare pas la femme de l'artiste”, w wolnym tłumaczeniu „Nie rozdzielaj kobiety od artysty” i w oświadczeniu stwierdziła, że ma ona na celu podkreślenie mizoginicznego podziału obecnego w świecie sztuki.
Samo płótno Courbeta, które zostało wypożyczone instytucji z Musée d'Orsay w Paryżu, było chronione szkłem, dzięki czemu pozostało nieuszkodzone. Francuska Minister Kultury Rachida Dati zareagowała na akcję na platformie X, pisząc: „Dzieło sztuki nie jest plakatem do kolorowania z przesłaniem dnia”, podczas gdy burmistrz Metz Francois Grosdidier potępił działanie, jako „nowy atak na kulturę, tym razem ze strony fanatycznych feministek”. Z kolei w The Guardian, Dale Berning Sawa . pochwaliła ten wysiłek, jako zawierający się w działaniach „podstawowego feminizmu”.
Więcej: » ART FORUM « | » APOLLO « | » ArtReview «
THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE ŚWIĘTUJE JUBILEUSZ 200-LECIA I NA NOWO DEFINIUJE ZNACZENIE BYCIA MUZEUM NARODOWYM
Londyńskie National Gallery świętuje swoje dwustulecie jako jedna z najbardziej znanych londyńskich galerii sztuki, a także jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w stolicy Wielkiej Brytanii.
Aby uczcić dwusetną rocznicę, the National Gallery zainaugurowało całoroczny program wydarzeń specjalnych i wystaw, celebrujących przeszłość i jednocześnie spoglądających w przyszłość, który ma zakończyć się ponownym otwarciem nowego skrzydła Sainsbury Wing w maju 2025 r. Podczas świętowania odbył się przygotowany specjalnie na tę okazję mapping.
Trochę historii - londyńska the National Gallery została założona w 1824 roku, kiedy to Izba Gmin wyraziła chęć przejęcia kolekcji 38 obrazów bankiera Johna Juliusa Angersteina za kwotę 57 000 funtów. Dzieła te stanowiły podstawę nowej, narodowej kolekcji służącej edukacji szerokich rzesz odbiorców. Dopóki budynek galerii nie został zbudowany, obrazy mieściły się w domu Angersteina przy Pall Mall. Potem, 1838 roku swoje miejsce, wraz z kolekcją Georgea Beaumont’a, znalazły przy Trafalgar Square (» historia «).
Więcej: » National Gallery « | » BBC « | » Westminster «
PRACOWNICY MUZEÓW WATYKAŃSKICH ZGŁASZAJĄ SKANDALICZNE WARUNKI PRACY I SKARŻĄ SIĘ NA ADMINISTRACJĘ PAPIEŻA FRANCISZKA
Prawie 50 pracowników_czek Muzeów Watykańskich złożyło skargę zbiorową przeciwko administracji papieża Franciszka w związku z niebezpiecznymi warunkami pracy. Pracownicy_czki, z których wielu jest kustoszami_kami, twierdzą, że są traktowani przez instytucję przedmiotowo i muszą pracować w warunkach „podważających godność i zdrowie każdego pracownika”.
Skarga datowana na 23 kwietnia i udostępniona włoskim serwisom informacyjnym w ten weekend, dotyczy niskiego wynagrodzenia za nadgodziny, a także zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa rzekomo spowodowanych inicjatywami oszczędnościowymi w muzeum, takimi jak zmniejszenie bezpieczeństwa w popularnych atrakcjach turystycznych. Adwokat Laura Scrò, która reprezentuje składających petycję, powiedziała dziennikarzom, że wierzy, iż inni pracownicy_czki dołączą do skargi, ponieważ rozpoczyna ona obowiązkowy proces pojednawczy z Watykanem, który nie zezwala na związki zawodowe.
Więcej: » artnet « | » ARTFORUM « | » ARTNews « | » Financial Times «
ŚRODOWISKO SIĘ JEDNOCZY. WSPARCIE DLA PALAIS DE TOKYO PO OTWARCIU PROPALESTYŃSKIEJ WYSTAWY, KTÓRA SPOWODOWAŁA WYCOFANIE SIĘ JEDNEJ Z DONATOREK MUZEUM
Po tym, jak wieloletnia mecenaska Palais de Tokyo odcięła wsparcie dla paryskiego muzeum, potępiając je za zorganizowanie wystawy dotyczącej Palestyny, prawie 200 artystów_ek, kuratorów_ek i krytyków_czek wyraziło swoje poparcie dla instytucji.
W liście otwartym, który po raz pierwszy został opublikowany w Le Monde w poniedziałek, a teraz jest dostępny » za pośrednictwem DCA «, sieci francuskich muzeów sztuki współczesnej, sygnatariusze stwierdzili, że sytuacja ta stanowi potencjalne zagrożenie dla „wolności instytucjonalnej” we Francji. Jak podaje ARTNews, w liście czytamy:
„Podobnie jak sztuka i artyści, nasze instytucje kulturalne muszą pozostać wolne, w przeciwnym razie grozi im zniknięcie” […] „Aby pozostać wolnymi, muszą być w stanie pracować z profesjonalizmem i spokojem, które pozwalają im zapewnić warunki do konfrontacji idei, która jest sercem ich misji”.
Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się artyści Éric Baudelaire, Camille Henrot, Thomas Hirschhorn i Pierre Huyghe; Emma Lavigne, była dyrektor Palais de Tokyo; Alexia Fabre, kuratorka nadchodzącego Biennale de Lyon; oraz galerzysta Jocelyn Wolff. List ten odnosił się do rezygnacji kolekcjonerki Sandry Hegedüs z Amis du Palais de Tokyo, z którą była związana przez 15 lat.
Sandra Hegedüs uznała, że nie będzie już wspierać muzeum po tym, jak zorganizowano tam wystawę, której opis odnosi się do wysiłków na rzecz wyzwolenia Palestyny. Hegedüs » napisała «, że wystawa:„proponuje, bez perspektywy, pewne stronnicze poglądy i kłamstwa na temat historii tego konfliktu” i oskarżyła muzeum o wspieranie „ » wokeizmu «, antykapitalizmu, propalestynizmu itp.”
Jest to już druga poważna kontrowersja, z którą Palais de Tokyo musiało się zmierzyć w ciągu ostatnich dwóch lat, a druga dotyczyła obrazu Miriam Cahn namalowanego w odpowiedzi na przemoc na Ukrainie. Prawicowi politycy i publikacje twierdziły, że dzieło promuje pedofilię, a oskarżenie to trafiło nawet do sądu we Francji. Ostatecznie francuskie organy prawne orzekły, że obraz ten nie narusza żadnego prawa.
Więcej: » artreview « | » artnews «
* wokeizm - wyrażenie pochodzące z afroamerykańskiej odmiany języka angielskiego, które pojawiło się w latach 30. XX wieku i oznaczało „przebudzoną” świadomość braku sprawiedliwości społecznej i rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Z czasem wyrażenie to oderwało się od swojego pierwotnego znaczenia. Aktualnie jest politycznie wykorzystywane w dyskursie krążącym wokół tematu radykalnej lewicy i – podobnie jak wyrażenia: poprawność polityczna czy cancel culture. We Francji szczególnie obecne. Więcej tu » wokeizm «
BRITISH MUSEUM OGŁASZA, ŻE ODZYSKAŁO 268 KOLEJNYCH ZAGINIONYCH OBIEKTÓW.
W piątkowym oświadczeniu, British Museum ogłosiło, że odnalazło kolejne 268 obiektów, które zaginęły lub zostały skradzione z muzealnej kolekcji.
Przypomnę, że skandal w londyńskim muzeum wybuchł w sierpniu ubiegłego roku, kiedy instytucja ogłosiła, że były już pracownik, później zidentyfikowany jako starszy kustosz Peter Higgs, został zwolniony po tym, jak odkryto, że tysiące przedmiotów z kolekcji zaginęło lub zostało skradzionych. Kradzieże miały rzekomo miejsce na przestrzeni 30 lat, a wiele z nich zostało sprzedanych za ułamek ich wartości na serwisie eBay.
W lutym tego roku, muzeum ogłosiło, że udało się odnaleźć kolejne 350 obiektów z ponad 1500 zidentyfikowanych, jako zaginione lub skradzione. Daje to łączną liczbę 626 odzyskanych artefaktów. Aktualnie natrafiono na tropy kolejnych stu prac, które według doniesień prasowych znajdują się w Europie i Ameryce Północnej i dzięki staraniom wielu ludzi, niebawem - miejmy nadzieję - powrócą do domu.
Więcej: » ARTnews «
„POETYKA SZYFROWANIA” - CZY ALGORYTMY MOGĄ UZYSKAĆ DOSTĘP DO UKRYTEJ WIEDZY? NOWA WYSTAWA W BERLIŃSKIM KW INSTITUTE.
Nowa wystawa w KW Institute w Berlinie bada rolę technologii cyfrowych w dzisiejszych czasach i ich implikacje dla wiedzy, władzy i wyzwolenia. Rebecca O’Dwyer pisze na jej temat na łamach ArtReview.
Prezentująca prace ponad 40 artystów_ek na wszystkich czterech piętrach KW, wystawa » Poetics of Encryption « to ogromna, momentami przytłaczająca - jak pisze O’Dwyer - wystawa. Co ważne, jest ona częścią większego przedsięwzięcia badawczego, którego wymowę poszerza książka o tym samym tytule, wydana w 2023 roku przez kuratora wystawy, Nadima Sammana oraz dedykowana strona internetowa. Za pomocą tych narzędzi Samman stara się przeanalizować rolę technologii cyfrowych w dzisiejszych czasach.
Wystawa podzielona jest na trzy rozdziały: Black Site, Black Hole i Black Box. Całość, traktowana jako projekt badawczy, jest bardzo interesująca, ale wymaga od widza ogromnej dawki skupienia. Dużo analizy i bodźców, ale warto!
Więcej: » ArtReview «
OFICJALNY PORTRET KRÓLA KAROLA III ZACZYNA BYĆ VIRALEM. NIECODZIENNE DZIEŁO I MINA SAMEGO KRÓLA BEZCENNA
W tym tygodniu dużo Wielkiej Brytanii. Ale z wiadomych przyczyn nie możemy przejść obok oficjalnego portretu króla Karola III, który już teraz otrzymał przydomek „krwawy”.
Pierwszy oficjalny portret króla Karola III od czasu jego koronacji został zaprezentowany we wtorek w Pałacu Buckingham. Podczas ceremonii przecięcia wstęgi, odsłonięto dzieło brytyjskiego artysty Jonathana Yeo, które od razu stało się hitem w Internecie. Wysoki na siedem i pół metra obraz przedstawia Karola zwróconego twarzą do widza, ubranego w mundur Gwardii Walijskiej z mieczem w dłoni i… w charakterystycznej wszechogarniającej czerwieni.
Jonathan Yeo od dawna jest cenionym portrecistą członków rodziny królewskiej i celebrytów, w tym między innymi królowej Camilli, księcia Filipa, byłego premiera Tony'ego Blaira, Ruperta Murdocha i Damiena Hirsta. Mimo to, krytyka dzieła jego autorstwa pojawiła się szybko i to w dość szerokim gronie komentatorów. W artykule dla The Cut, pisarka Danielle Cohen zasugerowała, że „twarz Charlesa jest jak bezcielesne widmo śmierci unoszące się między gwałtownymi pociągnięciami pędzla”. Jeśli chodzi o opinię króla na temat portretu, to Yeo przekazał BBC, że „początkowo był lekko zaskoczony mocnym kolorem, ale poza tym wydawał się uśmiechać aprobująco”.
Tak zwane commission, czyli zlecenie wykonania dzieła, na zamówienie przywędrowało do Yeo od » The Drapers' Company «. Jak możecie się domyślić - również Internauci zrzeszeni na licznych social mediach, nie zostawiają na dziele tym suchej nitki.
Więcej: » ARTnews « | » abcNews « | » BBC «
LOKALNIE
WYSTAWNE GMACHY, GŁODOWE PENSJE – PROTEST PRACOWNICZEK_KÓW INSTYTUCJI KULTURY PODCZAS NOCY MUZEÓW W WARSZAWIE
Muzealnicy_czki z trzech finansowanych przez warszawski ratusz instytucji zapowiedzieli, że wyjdą na ulice podczas stołecznej Nocy Muzeów, co z resztą się stało. Do udziału w demonstracji zaprosili wszystkie osoby, które chciałyby wesprzeć akcję. Organizatorzy postulują podwyższenie pensji zatrudnionym w stołecznych muzeach.
Nie od dziś wiadomo, że kultura jest jednym z gorzej opłacanych sektorów. Pracownicy_czki Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, postanowili powiedzieć na głos co, o tym myślą i w czasie Nocy Muzeów przemaszerowali przez Warszawę, głosząc swoje postulaty, domagając się podwyżek. Jak zaznaczano w wydanym komunikacie prasowym, postulat jest ważny szczególnie dlatego, że niektóre jednostki, jak Muzeum Warszawy, w tym roku po raz pierwszy od 20 lat, otrzymali jakiekolwiek podwyżki.
Sytuacja nie jest nowa. Spór pracowników i pracowniczek ze swoimi miejscami pracy trwa od 8 marca, a pierwsza oficjalna zapowiedź strajku pojawiła się pod koniec kwietnia, kiedy to warszawski ratusz tłumaczył, że pieniądze na podwyżki dla stołecznych instytucji kultury, wynikające m.in. z podwyższenia płacy minimalnej, zostały uchwalone przez radnych w grudniu 2023 r. a następnie w marcu 2024 r.
– Na marcowej sesji rady miasta przekazano kolejne środki na wzrost wynagrodzeń dla pracowników i pracowniczek instytucji kultury. Obecnie trwają analizy miejskiego budżetu pod kątem dalszego zwiększania budżetów instytucji kultury z przeznaczeniem na wzrost wynagrodzenia – tłumaczy Marcelina Bogdanowicz. – Po przeanalizowaniu, jak przekazane środki finansowe wpłynęły na wzrost wynagrodzeń, będziemy podejmować dalsze działania – czytamy na portalu Bankier.pl
Więcej: » PolsatNews « | » Bankier.pl « | » Tok FM «
POZNAŃ Z NOWYM LOGO, KTÓRE BUDZI DOŚĆ DUŻE SPOŁECZNE KONTROWERSJE
Miasto Poznań ma nowe logo. Rebranding nie został jednak przyjęty przez społeczność tak dobrze, jak mógłby… a w sieci aż huczy od komentarzy i drwin.
Poznań zdecydował się na rebranding swojej identyfikacji wizualnej i w środę zaprezentował nowe logo. Miasto podjęło decyzję na użycie koloru zielonego, choć zaprezentowano też szereg innych wariantów, które mogą być używane okolicznościowo. Jedna to przewrócone „P” drażni najbardziej. Wielu osobom ta zmiana nie przypadła do gustu, a ci najbardziej rozczarowani i głośno krzyczący, krytykują miasto za koszt inwestycji, który miał wynieść 150 tys. zł. W oficjalnym komunikacie czytamy:
„Logo marki Poznań to dom, który jest zarazem literą "P". Gwiazdka nad domem symbolizuje poznańskie wartości: kompaktowość, przyjazność i sprawczość, a także dumę, wolność i człowieka. Równocześnie dyskretnie nawiązuje do poprzedniego logotypu, który zdążył już się zadomowić w pamięci mieszkańców i turystów. To symbol kontynuacji, oraz współgrania przeszłości i przyszłości, tradycji i nowoczesności. Sam znak domu po odwróceniu tworzy literę “P” - inicjał imion świętych Piotra i Pawła.”
A tutaj możecie ocenić nową strategię marki Poznania, która została zawarta w oficjalnym spocie. Jak myślicie? Hit czy kit? Internauci wyrażają się dość jasno, chociażby w ogromnej ilości nieraz dość zabawnych » memów «.
NEW ART DEALERS ALLIANCE W WARSZAWIE. DZISIAJ OSTATNI DZIEŃ MIĘDZYNARODOWEJ INICJATYWY WYSTAWIENNICZEJ. NIE PRZEGAPCIE!
Do końca dzisiejszego dnia odwiedzić możecie jeszcze Willę Gawrońskich, gdzie od kilku dni prezentuje się kilkadziesiąt galerii sztuki z całego świata, w tym spora reprezentacja galerii rodzimych.
W Warszawie mamy okazję oglądać prezentacje 44 międzynarodowych galerii i przestrzeni artystycznych z 25 miast. Relacja z wydarzenia mojego autorstwa już w środę, a tymczasem zerknijcie na to, czym NADA jest.
» New Art Dealers Alliance (NADA) to dynamiczna organizacja non-profit « założona w 2002 roku w Nowym Jorku, która wspiera rozwój i promocję sztuki współczesnej. Warszawskie wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu Villa Raster, a więc serii wydarzeń artystycznych zapoczątkowanych przez Galerię Raster w Warszawie w 2006 roku, z kolejnymi edycjami w Reykjaviku, Tokio i Toronto oraz podobnymi wydarzeniami odbywającymi się później w innych częściach świata (np. Condo). Dzięki staraniom Marty Kołakowskiej (Leto), Michała Kaczyńskiego (Raster) i Joanny Witek–Lipki (Warsaw Gallery Weekend) mamy okazję połączyć te inicjatywy i gościć NADA w Polsce.
Tekst na temat wydarzenia już w tę środę. Don’t miss!
DO POCZYTANIA
Kelly Presutti, Who was Mary Cassatt | » ARTnews «
Katarzyna Jasiołek, Tkanina artystyczna jako komentarz do współczesności | » VOGUE «
Zachary Small, An Inside Look at How Refik Anadol and Digital Art Were Finally Welcomed into MoMA and the Traditional Art World | » ARTnews «
Otwarty i żywy katalog praktyk międzykulturowych | » OŻKPM «
Anna Pajęcka, Ostatnie lata w Polsce są dla sztuki kobiet bardzo dobre | » Tygodnik Powszechny «
DO POSŁUCHANIA
Tym razem dwa!
Dobrze zaprojektowane wnętrze od Perler Design
Jakiś czas temu miałam przyjemność porozmawiać z Katarzyną Szyc, właścicielką Perler Design i autorką podcastu pt. Dobrze zaprojektowane wnętrze. Kasia zadawała pytania, ja starałam się odpowiedzieć według swojej najpełniejszej wiedzy i intuicji. Posłuchajcie!
Artystyczna Podróż Hestii rusza z cyklem podcastów.
O tym, jak sztuka rezonuje ze współczesnością, czy może być najlepszym z języków do opowiadania o jej wyzwaniach, a także co jest największą siłą Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii, opowiada Magdalena Ujma, krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka wystaw sztuki współczesnej. Rozmowę prowadzi Bogna Świątkowska.
Jeśli Ci się podoba podaj dalej. Jeśli bardziej, niż podoba - zostań ze mną na dłużej i dołącz grona czytelników_czek poprzez darmową subskrypcję.
A jeśli chcesz wesprzeć rozwój tego kanału i otrzymywać więcej treści, łącznie z recenzjami, możesz to zrobić » tu « - bardzo Ci za to dziękuję!