#12 | DOCUMENTA ODRZUCA KODEKS POSTĘPOWANIA, SKRADZIONY BACON ODNALEZIONY, SKANDAL Z DATOWANIEM PRAC U HIRSTA, NOWE BWA WE WROCŁAWIU I PIERWSZA PO DEKADZIE RETROSPEKTYWA AI WEIWEIA W US
A poza tym Katy Hessel rozmawia z Judy Chicago, Nick Cave organizuje wystawę swoich prac, Yoko Ono sprzedaje swoje pierwsze mieszkanie na SoHo, a Albertina otwiera kolejny wiedeński oddział.
ŚWIAT
NIEMIECKIE DOCUMENTA NIE PRZYJMIE KODEKSU POSTĘPOWANIA I OŚWIADCZENIE KURATORÓW KRYTYKUJĄCE PODEJŚCIE NIEMIEC DO WOLNOŚCI OPINII
Nawet w obliczu ponownej kontroli, Documenta, słynny niemiecki przegląd sztuki, będzie realizował następną edycję bez przyjęcia zalecanego kodeksu postępowania, jaki miałby być przestrzegany przez następnego dyrektora artystycznego.
Kodeks postępowania dla dyrektora artystycznego był jednym z zaleceń przedstawionych w zeszłym roku przez ekspercki panel doradczy powołany przez radę nadzorczą Documenta, co związane było z oskarżeniami o » antysemityzm, który miał się pojawić w Kassel w 2022 roku «. Aby zaprosić nowego dyrektora artystycznego, organizatorzy postanowili powołać sześcioosobową komisję konkursową złożoną z międzynarodowych kuratorów_ek. Jednak w listopadzie, w następstwie ataku Hamasu z 7 października i weryfikacji czy też jak chcą media kontroli poglądów jednego z członków komisji na temat Izraela (wskazuje się tu Ranjita Hoskoté), cała komisja selekcyjna masowo zrezygnowała. Zarzuty o antysemityzm pojawiły się w niemieckiej prasie jeszcze przed odwołaniem komisji. Kuratorzy Simon Njami, Gong Yan, Kathrin Rhomberg i María Inés Rodríguez wydali następnie wspólne oświadczenie:
„W obecnych okolicznościach nie wierzymy, że w Niemczech istnieje przestrzeń do otwartej wymiany pomysłów i rozwoju złożonych i zniuansowanych podejść artystycznych, na które zasługują artyści i kuratorzy Documenta”.
Organizatorzy poinformowali, że wystawa i muzeum Fridericianum przyjmą własne kodeksy postępowania, ale dyrektor artystyczny nie będzie miał takiego obowiązku. Będzie jednak musiał wygłosić publiczne przemówienie wyjaśniające koncepcję kuratorską i potwierdzić „zrozumienie poszanowania godności ludzkiej”. Rada nadzorcza będzie teraz składała się tylko z pięciu do dziewięciu członków_kiń, w tym z przedstawicieli_lek miasta Kassel, kraju związkowego Hesja i dwóch członków_kiń rządu federalnego. Documenta potwierdziło również, że utworzy Naukową Radę Doradczą składającą się z sześciu osób z dziedziny sztuki, kultury i nauki. Choć w komunikacie prasowym nie podano jeszcze nazwiska nowego dyrektora artystycznego ani wiążącej daty otwarcia, na stronie internetowej możemy znaleźć termin: 12 czerwca–19 września 2027.
Zachęcam też do przeczytania artykułu o wzrastającej i niepokojącej cenzurze w Stanach w związku z krytyką Izreala za ludobójstwo, jaka coraz głośniej wyrażana jest przez artystki i artystów » tu «. Powstało też nowe narzędzie, które ma mapować tego typu zachowania - Art Censorship Index.
Więcej: » ArtReview « | » documenta « | » Artforum «
PIERWSZY DOM YOKO ONO I JOHNA LENNONA PRZY BROOME STREET W SOHO NA SPRZEDAŻ
Pierwsza nowojorska nieruchomość Johna Lennona i Yoko Ono trafiła na rynek za 5,5 miliona dolarów. Para kupiła ten dwupiętrowy budynek w loftowym stylu przy 496 Broome Street w SoHo w 1971 roku, tuż po przeprowadzce do NY i po rozpadzie Beatlesów.
Lennon i Ono wprowadzili się do apartamentu w momencie, gdy John wydał swój drugi album studyjny, Imagine. Zakup Broome Street nastąpił po kilku pobytach w hotelu St. Regis i wynajętym mieszkaniu przy 105 Bank Street w West Village. Miejsce w SoHo stało się ważnym punktem spotkań artystów, muzyków, poetów i było nim aż do przeprowadzki pary do słynnego apartamentowca Dakota na Upper West Side, gdzie Lennon został śmiertelnie postrzelony w 1980 roku.
Więcej: » artnet « | » architecturaldigest «
SKANDAL Z DATOWANIEM PRAC. CO NAJMNIEJ 1000 DZIEŁ DAMIENA HIRSTA NAMALOWANO PÓŹNIEJ, NIŻ TWIERDZONO.
Co najmniej 1000 obrazów Damiena Hirsta z serii The Currency, które były sprzedawane, jako stworzone w 2016 roku, faktycznie powstały w latach w 2018 i 2019 roku.
Dzieła te, które przedstawiają kolorowe ręcznie malowane kropki na papierze A4, były sprzedawane w 2021 roku wraz z NFT. Wówczas Damien Hirst oraz jego autoryzowany przedstawiciel Heni, twierdzili, że prace te zostały wykonane w 2016 roku.
Pomimo tego, że prawnicy Hirsta twierdzą, że datowanie prac według roku powstania projektu jest jego standardową praktyką, to wzbudziło to obawy co do autentyczności dat w ogóle. Projekt The Currency obejmujący 10 000 obrazów i miał na celu połączenie sztuki i obecnych wówczas ruchów inwestycyjnych w kryptowalutę, co doprowadziło do szeroko nagłośnionego wydarzenia, podczas którego kupujący wybierali między zachowaniem fizycznego obrazu lub jego odpowiednika NFT. Sprzedaż projektu przyniosła około 18 milionów dolarów, jednakże w świetle aktualnych rozbieżności w datowaniu dzieł, pojawiło się szereg pytań o zaufanie i integralność pracy Hirsta.
Przypomnę jeszcze słynną akcję z 2022 roku » palenia obrazów przez artystę «, co miało w pewnym sensie promować wydane przez niego tokeny. Mimo, że dzieła były wyceniane na miliony dolarów, artysta uznał, że dzięki NFT obrazy nie stracą na wartości. Kolekcjonerzy musieli wówczas wybrać czy wolą oryginalną pracę czy jej cyfrowy odpowiednik.
Więcej: » Guardian « | » independent «
SKRADZIONY OBRAZ FRANCISA BACONA O WARTOŚCI 5 MLN EURO ODNALEZIONY W HISZPANII
Hiszpańska policja odzyskała czwarty z pięciu obrazów urodzonego w Irlandii malarza Francisa Bacona, które zostały skradzione z madryckiego mieszkania w 2015 roku.
W czwartkowym oświadczeniu policji stwierdzono, że obraz przedstawiający głowę mężczyzny z 1989 r. i opisany na odwrociu jako Studium do portretu José Capelo, jest wyceniany na 5 milionów euro. Został odzyskany po tym, jak policja aresztowała w lutym dwie, podejrzano o kradzież osoby.
Łącznie skradziono pięć obrazów, będących częścią kolekcji należącej do bliskiego przyjaciela Bacona, który zgłosił ich kradzież w lipcu 2015 roku. Policja podała, że od czasu rozpoczęcia śledztwa aresztowano już 16 osób. W oświadczeniu stwierdzono, że funkcjonariusze kontynuują poszukiwania piątego obrazu i koncentrują się na hiszpańskich powiązanych z gangami przestępczymi z Europy Wschodniej.
Z ciekawostek - Bacon często odwiedzał Madryt, gdzie spędzał czas studiując obrazy starych mistrzów w Muzeum Prado. Szanowany, ale kontrowersyjny artysta w 1988 roku podczas przyjęcia dla choreografa Fredericka Ashtona poznał uroczego, hiszpańskiego bankiera - José Capelo. Bacon miał wówczas 78 lat, Capelo zaś 30. Jak podają osoby blisko związane z artystą, młody Capelo zauroczył Bacona na tyle, by ten przez kilka ostatnich lat swojego życia z niepowodzeniem starał się o względy młodzieńca. Irlandzki artysta niedługo potem, bo w 1992 roku, zmarł na atak serca w Madrycie, w wieku 82 lat.
Więcej: » artnet « | » Guardian « | » BBC «
AI WEIWEI DOCZEKA SIĘ PIERWSZEJ OD DEKADY AMERYKAŃSKIEJ RETROSPEKTYWY W MUZEUM SZTUKI W SEATTLE
Ai Weiwei, społecznie zaangażowany artysta chińskiego pochodzenia, należący do grona najpopularniejszych twórców na świecie, w przyszłym roku będzie miał swoją pierwszą od dekady retrospektywę w » Muzeum Sztuki w Seattle «.
Jego ostatnia tego typu wystawa miała miejsce w Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie w 2012 roku i okazała się być prawdziwym hitem, zyskując uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności, przyciągając tym samym do muzeum spore tłumy.
Otwarcie wystawy w Seattle planowane jest na 12 marca 2025 r. Ekspozycja ta ma obejmować ponad 100 prac, które dobierze tamtejszy kurator sztuki chińskiej - Foong Ping. W rozmowie z dziennikarzami, Foong zdradził, że wystawa będzie poświęcona zarówno sztuce, jak i aktywizmowi Weiweia oraz ich wzajemnym powiązaniom.
Więcej: » ARTnews « | » Ocula « | » SeattleMuseum «
OBRAZ KATE MIDDELTON, KSIĘŻNEJ WALII, ZDOBI OKŁADKĘ MAGAZYNU TATLER I JEST MOCNO KRYTYKOWANY. DLACZEGO?
Brytyjski magazyn Tatler ujawnił w środę na Instagramie okładkę swojego najnowszego numeru, na którym widnieje portret Kate Middleton autorstwa brytyjsko-zambijskiej artystki Hannah Uzor. Zdjęcie jest trzecim tego typu portretem królewskim, jaki został zamówiony przez Tatler i wykorzystany na okładce magazynu w ciągu ostatnich trzech lat.
Pierwsze zlecenie trafiło do nigeryjskiego artysty Oluwole Omofemi w 2022 roku na cześć Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety. Drugi, autorstwa trynidadzkiej artystki Sarah Knight, był portretem świeżo koronowanego króla Karola III. Tutaj można poczytać o okładkach Tatlera oraz zobaczyć poprzednie portrety, jak chociażby królowej Elżbiety » Tatler «
Wracając do portretu Kate - artystka, jak wyjaśniono w filmie udostępnionym przez Tatler, spędziła dużo czasu oglądając zdjęcia Middelton, zarówno samej, jak i z rodziną.
„To było dla mnie naprawdę interesujące, aby dowiedzieć się, kim ona jest” - dodała, podkreślając, że portret ma na celu przedstawienie księżnej jako przykładu „siły, godności i odwagi”.
Portret wywołał niezliczone opinie wśród użytkowników mediów społecznościowych, którzy nie wahali się podzielić swoją opinią na temat tego dzieła. Dla wielu z nich portret „w najmniejszym stopniu nie reprezentuje” księżnej Walii. A jak wy myślicie? Fajne czy niefajne? Poniżej krótki film z procesu tworzenia.
Więcej: » ARTnews « | » lavanguardia « | » artnet «
WIEDEŃSKA ALBERTINA Z NOWĄ SIEDZIBĄ
Latem 2024 r. swe podwoje otwiera nowy, już trzeci, oddział muzeum ALBERTINA w Wiedniu, ALBERTINA Klosterneuburg.
Dawne Muzeum Essl w ekskluzywnym mieście Klosterneuburg to obecnie Albertina Klosterneuburg, w której znajdują się dwie jasne i przestronne publiczne sale wystawowe otoczone małym sklepem i kawiarnią. Dzięki przekazaniom i darowiznom, w ostatnich latach kolekcja sztuki współczesnej Albertiny po 1945 roku, powiększyła się do ponad 65 tysięcy obiektów. Prestiżowe dzieła z tej kolekcji, które nie są obecnie prezentowane na specjalnych wystawach w Wiedniu lub w innych miejscach, zawisną teraz w Klosterneuburgu.
W związku z tym, planowane wystawy w nowym oddziale w całości opierać się będą na własnej kolekcji, a niektóre przedmioty pojawią się na wystawie po raz pierwszy już w sezonie 2024.
Więcej: » artmediaagency « | » albertina «
LOKALNIE
NOWE BWA WE WROCŁAWIU W BYŁEJ HALI MONTAŻOWEJ AUTOBUSÓW
Wrocławskie BWA zapowiada swoją nową siedzibę coraz głośniej. Tym razem za sprawą wizyty Hanny Wróblewskiej, nowej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Całkiem możliwe, że już niebawem BWA Wrocław zaprosi nas do odwiedzin obiektu, w którym niedługo mieścić się ma nowa siedziba instytucji. W budynku, przy ulicy Kolejowej we Wrocławiu, niegdyś mieściła się hala montażowa autobusów pocztowych Kraftpostwerk, teraz będzie tam galeria o powierzchni aż 1300 m2 przestrzeni wystawienniczej oraz około 600 m2 metrów dodatkowych przestrzeni, takich jak sala koncertowo-performatywna, przestrzeń video artu czy przestrzeń regeneracji. Oprócz tego powstanie otwarte foyer z kawiarnią oraz księgarnią i miejsce na działania artystyczne i rekreacyjne na dziedzińcu i w pobliskim parku.
A tutaj zobaczcie jak aktualnie wygląda to miejsce » klip «
RYNEK SZTUKI
ARTNET INTELLIGENCE YEAR AHEAD 2024. ANALIZA RYNKU SZTUKI - CO ZAPOWIADAJĄ ANALITYCY? KTÓRE SEGMENTY SĄ W ROZWOJU, A KTÓRE SIĘ KURCZĄ?
Dzięki dogłębnej analizie zeszłorocznych wyników rynkowych, w raporcie Artnet Intelligence Year Ahead 2024 możemy przeczytać o aktualnych trendach, wzrostach i wyhamowaniach w sztuce. Czego możemy się dowiedzieć?
Raport jest dość obszerny i z pewnością warto poświęcić nieco więcej czasu na analizie poszczególnych wątków. Dla przykładu - sprzedaż dzieł sztuki na aukcjach w 2023 roku wyniosła niecałe 14 miliardów dolarów, co oznacza spadek o 12,7% w stosunku do roku poprzedniego. Oczywiście spadek ten idealnie odzwierciedla mieszankę czynników, które wstrząsnęły światem: podwyżki stóp procentowych, niepewność geopolityczną i chwiejną giełdę. W ubiegłym roku sprzedano zaledwie sześć dzieł za ponad 50 milionów dolarów każde, w porównaniu z ponad 20 w 2022 roku.
Sprzedaż aukcyjna dzieł sztuki w Stanach Zjednoczonych wygenerowała 5,7 miliarda dolarów w 2023 roku, co oznacza spadek o 27,5 procent rok do roku. Chiny pozostały w tyle za Stanami, ale mimo wszystko jej lepiej, niż w 2022 r., kiedy to sprzedaż aukcyjna osiągnęła 10-letni najniższy poziom z powodu zamknięcia przez COVID. Rynek brytyjski, który nadal jest nękany wpływem Brexitu, skurczył się o 15,6 % , osiągając sprzedaż o wartości 1,8 miliarda dolarów. We Francji, sprzedaż spadła o 19%, do niecałych 900 milionów dolarów, po dwóch rekordowych latach. Część spadku można również przypisać zmianie w bazie danych cen Artnet, która przestała obejmować kilka francuskich domów aukcyjnych z powodu komplikacji z ich katalogami.
Jeśli nie maci siły czytać całego raportu, zachęcam do zerknięcia na skrót, który jest przygotowany w bardzo przystępny spsób.
Pełny raport: » AIYA 2024 «
Skrót: » artnet «
10 NOWYCH REKORDÓW AUKCYJNYCH USTANOWIONYCH W MAJU 2024
Kolejny majowy sezon aukcyjny w Nowym Jorku dobiegł końca. W ciągu tygodnia, który nastąpił po przebojowych dwóch tygodniach targów sztuki w NYC, sprzedano dzieła o wartości prawie 1,4 miliarda dolarów.
Pomimo obaw związanych ze słabnącym rynkiem sztuki, a także cyberataku na stronę internetową Christie's, sprzedaż w maju przyniosła mieszany - ale nie całkowicie negatywny - obraz. Chociaż łączna suma była niższa niż 1,8 miliarda dolarów, które osiągnięto w maju 2023 roku, sprzedaż zasadniczo utrzymała się w granicach szacunków, a prace kilku tzw. blue chips, takich jak Andy Warhol, Georgia O'Keeffe i Claude Monet, nie zawiodły i utrzymały bardzo dobre wyniki.
Jak to zwykle już bywa, w maju padło kilka znaczących rekordów aukcyjnych. W tekście Aruna Kakara poniżej, znajdziecie 10 nowych rekordów aukcyjnych ustanowionych w ciągu tygodnia, a wśród nich takich twórców i twórczynie, jak: Leonora Carrington, Felix Gonzalez-Torres, Alexander Archipenko czy Faith Ringgold
Więcej: » ARTsy «
DO CZYTANIA
Kate Brown, The Track Record Is Disastrous’: Musician Nick Cave on His Cautious Return to Art | » artNet «
Piotr Kosiewski, Otwieranie drzwi tkaninie. „Unravel: The Power and Politics of Textiles in Art” w Barbican | » SZUM «
Shantay Robinson, How the Harmon Foundation Played a Pivotal Role in Supporting the Artists of the Harlem Renaissance | » ARTnews «
Rachel Cooke, ‘My time has come!’: feminist artist Judy Chicago on a tidal wave of recognition at 84 "| » Guardian «
Patrycja Sikora, Serce Sokołowska we Wrocławiu. Bożenna Biskupska w Pawilonie Czterech Kopuł | » FORMAT «
DO SŁUCHANIA
W związku ze swoją brytyjską retrospektywą Revelations w Serpentine Gallery, Judy Chicago - weteranka amerykańskiej sztuki feministycznej, jest w uroczystym nastroju. Z tej okazji Katy Hessel przeprowadziła z artystką rozmowę, którą już teraz możecie posłuchać na kanale The Great Women Artists.
A przy okazji przytoczenia tu postaci Katy Hassel, podrzucam link do rozmowy:
Anda Rottenberg rozmawia z Anią Wacławik-Orpik | » TOK FM «
Wraz z początkiem czerwca będzie można posłuchać Iwony Demko w rozmowie z Sylwią Górą w podcaście » Na marginesach «
Dodam też, że Katy Hessel za książkę The Story of Art without Men, otrzymała w » 2022 roku« » Nagrodę Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven «.
Jeśli Ci się podoba podaj dalej. Jeśli bardziej, niż podoba - zostań ze mną na dłużej i dołącz grona czytelników_czek poprzez darmową subskrypcję.
A jeśli chcesz wesprzeć rozwój tego kanału i otrzymywać więcej treści, łącznie z recenzjami, możesz to zrobić » tu « - bardzo Ci za to dziękuję!