#25 | SOTHEBY'S Z KARĄ ZA OSZUSTWA PODATKOWE, ANDA ROTTENBERG Z HONORIS CAUSEM, ROZBITA SZAJKA EUROPEJSKICH FAŁSZERZY, BJORK W POMPIDOU MÓWI O EKOLOGII, DOCUMENTA Z KOMITETEM NAUKOWYM
A ponadto – nowy podcast MSN, nowe miejsce dla sztuki we Wrocławiu, odznaczenie dla Marii Morzuch, otwarcie Dak’Artu z sześciomiesięcznym opóźnieniem i wiele dobrego. Enjoy!
FAŁSZERSKA SZAJKA ROZBITA. STRATY NA RYNKU SZTUKI SZACUJE SIĘ NA BLISKO 215 MILIONÓW DOLARÓW.
Podążając tropem fałszerstw Banksy'ego, włoska policja odkrywa ogólnoeuropejską sieć fałszerzy wartą 215 milionów dolarów.
Włoskie władze rozbiły międzynarodową siatkę fałszerzy, która odpowiadała za produkcję ponad 2000 fałszywych dzieł sztuki przypisywanych Banksy'emu, Warholowi, Picassowi, Miró i innym znanym artystom. Operacja ta, prowadzona we współpracy z Belgami, Francuzami i Hiszpanami, miała zapobiec stratom na rynku sztuki szacowanym na około 215 milionów dolarów.
Śledztwo rozpoczęto w marcu 2023 roku, kiedy policja odkryła około 200 fałszywych dzieł w czasie przeszukania nieruchomości w Pizie. Dalsze dochodzenie doprowadziło do wykrycia warsztatów fałszerskich zlokalizowanych w całej Europie i w konsekwencji konfiskaty ponad 1000 fałszywych dzieł oraz 500 sfałszowanych certyfikatów autentyczności. Co ciekawe, fałszerze organizowali wystawy i publikowali katalogi, by prace były bardziej wiarygodne. W efekcie postawiono zarzuty 38 osobom, a wszystkie zarekwirowane dzieła trafiły do Włoch w celu przeprowadzenia dalszych analiz.
Więcej: » ARTnews « | » reuters «
BJORK, ALEPH, TECHNOLOGIA ORAZ IMMERSJA W POMPIDOU. NOWE WKRACZA DO ŚWIĄTYNI SZTUKI.
Wciągający utwór dźwiękowy autorstwa Björk i Aleph łączy sztuczną inteligencję i sztukę ekologiczną w Centre Pompidou w Paryżu.
Manifesto Natury Björk i Alepha to instalacja dźwiękowa oparta na sztucznej inteligencji, prezentowana w Centrum Pompidou w Paryżu. Wyprodukowany wraz z renomowanym instytutem IRCAM przy użyciu oprogramowania AI, Nature Manifesto przeplata dźwięki i krzyki zagrożonych i wymarłych gatunków z własnymi słowami Björk. Wystawa trwa od 20 listopada do 9 grudnia. Doświadczenie immersyjne wykorzystuje wizualizacje 3D i zaawansowaną technologię audio.
Projekt, zainstalowany w słynnych ruchomych schodach „Chenille”, zestawia elementy natury z industrialnym otoczeniem, inspirując do refleksji nad związkiem ludzkości z przyrodą. Działanie odbyło się w ramach forum „Bioróżnorodność: Which Culture for Which Future?”
Więcej: » Wallpaper «
POWSTAJE KOMITET NAUKOWY PRZY DOCUMENTA W KASSEL, JAKO PRÓBA ZAŻEGNANIA NARASTAJĄCYM WOKÓŁ PRZEGLĄDU KONTROWERSJI.
Documenta, prestiżowa wystawa sztuki współczesnej w Kassel, wprowadza nowy sześcioosobowy Komitet Naukowy po kontrowersjach związanych z antysemityzmem podczas Documenta 15.
Sześcioro wybitnych międzynarodowych ekspertów_ek w dziedzinie sztuki współczesnej zostało powołanych do nowego Komitetu Organizacyjnego Documenta 16. W skład Komitetu wchodzą Yilmaz Dziewior, Sergio Edelsztein, N'Goné Fall, Gridthiya Gaweewong, Mami Kataoka i Yasmil Raymond. Komitet ma wspierać radę nadzorczą i zarząd, a także promować różnorodność perspektyw i integrację współczesnych dyskursów naukowych. Wprowadzono także zmiany w radzie nadzorczej.
Decyzje te mają wzmocnić organizację i jej działania między wolnością sztuki a ochroną godności człowieka. Kolejna edycja Documenta odbędzie się w 2027 roku. O problemach Documenta jakiś czas temu pisałam » tu «.
Więcej: » Monopol « | » Documenta «
FRANK AUERBACH, MALARZ, KTÓRY NA NOWO ZDEFINIOWAŁ PORTRET, ZMARŁ W WIEKU 93 LAT.
Frank Auerbach, znakomity malarz brytyjsko-niemiecki, zmarł 11 listopada 2024 roku w wieku 93 lat. Jego twórczość wyróżniała się grubymi warstwami farby i emocjonalną intensywnością.
Był czołowym przedstawicielem Szkoły Londyńskiej. Auerbach urodził się w Berlinie, ale w czasie wojny uciekł do Wielkiej Brytanii; jego rodzice zginęli w Auschwitz. W swojej karierze zdobył m.in. Złotego Lwa na Biennale w Wenecji i doczekał się wystaw retrospektywnych w Tate Britain. Był znany z niezwykłego zaangażowania w swoją sztukę, często wielokrotnie przerabiając swoje prace.
Więcej: » ARTReview « | » ArtNews «
DAK’ART – OTWARTO OPÓŹNIONY O SZEŚĆ MIESIĘCY
Biennale Sztuki Współczesnej w Dakarze, znane jako Dak’Art, otwarto w Senegalu po sześciomiesięcznym opóźnieniu. Associated Press opisuje wydarzenie jako „wir kolorów i sztuki… w kontraście do poważnego tematu niewolnictwa”, szczególnie widocznego w dziełach siedmiu uczestniczących artystów afroamerykańskich.
W tym roku Stany Zjednoczone są gościem honorowym, a wystawa zgromadziła 58 twórców i twórczyń z 33 krajów. Tegoroczny temat, „The Wake” („Przebudzenie”), nawiązuje do refleksji nad ekshumacją, żałobą i wykorzenieniem, łącząc przeszłość z teraźniejszością i przyszłością, jak wyjaśniła dyrektor artystyczna wydarzenia, Salimata Diop. Biennale pełni również rolę dyplomatyczną. Minister młodzieży, sportu i kultury Senegalu, Khady Diène Gaye, podkreśliła, że udział USA, szczególnie w czasie globalnych napięć, jest „manifestacją znaczenia sztuki jako narzędzia dialogu między narodami, promocji pokoju i wzajemnego zrozumienia, ale przede wszystkim jako narzędzia rozwoju ekonomicznego i społecznego”.
Więcej: » contemporaryand «
DRUGA FAZA RENOWACJI „NOCNEJ STRAŻY” REMBRANDTA W TOKU.
Rijksmuseum trwa właśnie druga faza „Operacji Straż Nocna” – największego projektu renowacyjnego dzieła Rembrandta w historii, który dzieje się na oczach widzów.
Konserwatorzy usuwają warstwę werniksu z obrazu w szklanej komorze na oczach publiczności, stosując delikatne metody, by zminimalizować uszkodzenia. Badania prowadzone od 2019 roku ujawniły szczegóły dotyczące technik Rembrandta, takich jak użycie pigmentów arsenowych do tworzenia złotych detali. Renowacja ma na celu odsłonięcie historii dzieła i zapewnienie jego przyszłej ochrony.
Więcej: » ArtNews «
LOKALNIE
ANDA ROTTENBERG Z TYTUŁEM HONORIS CAUSA AKADEMII SZTUKI W SZCZECINIE
15 listopada Akademia Sztuki w Szczecinie nadała Andzie Rottenberg tytuł doktora honoris causa w dziedzinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Uroczystość odbyła się w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego, a podczas niej Rottenberg wygłosiła wykład zatytułowany „Nieposłuszeństwo", w którym poruszyła kwestie wolności sztuki i oporu wobec niesprawiedliwości.
Tytuł doktora honoris causa został przyznany na posiedzeniu Senatu uczelni, a laudację wygłosił prof. Paweł Leszkowicz, podkreślając niezależność i odwagę Rottenberg w jej działalności kuratorskiej. Rottenberg jest uznawana za jedną z najważniejszych postaci współczesnej sztuki w Polsce, znaną z organizowania kontrowersyjnych wystaw, takich jak „La Nona Ora" Maurizio Cattelana.
W swoim wykładzie Rottenberg opowiedziała historie artystów i artystek, którzy zmierzyli się z totalitaryzmami XX wieku, podkreślając wartość wolności i odpowiedzialności za sztukę. Zakończyła refleksją o swojej wolności wyboru i decyzjach dotyczących współczesnych konfliktów politycznych.
Więcej: » Radio Szczecin « | » akademia sztuki «
NOWE MIEJSCE DLA SZTUKI WE WROCŁAWIU. GALERIA 66P OTWIERA STAJNIĘ.
Wrocław wzbogacił się o nowe miejsce dla miłośników kultury – Stajnia. Ta przestrzeń znajduje się w zrewitalizowanych, zabytkowych stajniach wojskowych na Kępie Mieszczańskiej.
Otwarcie odbyło się 15 listopada 2024 roku. Obiekt został zaprojektowany jako miejsce dla sztuki współczesnej, eksperymentalnych performansów i rezydencji artystycznych.
Projekt realizuje galeria sztuki 66P. Stajnia ma stać się ważnym punktem na mapie kulturalnej Wrocławia, promującym nowoczesne formy sztuki i oferującym otwartą przestrzeń do współpracy dla twórców z różnych dziedzin.
Więcej: » wroclaw.pl « | » gazetawroclawska «
MARIA MORZUCH UHONOROWANA ZŁOTYM MEDALEM „GLORIA ARTIS”
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Wróblewska, odznaczyła Marię Morzuch, kuratorkę Muzeum Sztuki w Łodzi, Złotym Medalem „Gloria Artis”. Uroczystość miała miejsce podczas otwarcia wystawy „Próba całości. Nagroda im. Katarzyny Kobro” w muzeum.
Maria Morzuch, historyczka sztuki i kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi (1979-2020), była zaangażowana w promocję polskiej sztuki za granicą i rozwój muzealnictwa. Do jej zasług należy włączenie do zbiorów muzeum prac takich artystów jak Włodzimierz Pawlak czy Elżbieta Jabłońska. W ostatnich latach była kuratorką kilku ważnych wystaw, m.in. „Ewa Partum. Nic nie zatrzyma idei sztuki” (2014) i „Sygnatury” (2022). Jest również kuratorką Nagrody im. Katarzyny Kobro.
Więcej: » MKIDN «
RYNEK SZTUKI
SOTHEBY’S Z KARĄ ZA OSZUSTWA PODATKOWE. JEST DECYZJA W TEJ SPRAWIE.
Sotheby’s zapłaci 6,25 miliona dolarów, aby zakończyć proces o oszustwa podatkowe z 2020 roku, wytoczony przez prokurator generalną stanu Nowy Jork, Letitię James.
W pozwie zarzucono domowi aukcyjnemu, że w celu zwiększenia własnej sprzedaży pomagał zamożnym kolekcjonerom unikać płacenia podatku od sprzedaży na dzieła o łącznej wartości dziesiątek milionów dolarów. „Sotheby’s celowo złamało prawo, aby pomóc swoim klientom uniknąć milionów dolarów podatków, i teraz za to zapłaci” – powiedziała James w oświadczeniu.
Więcej: » The New York Times « | » ArtNet «
EMBLEMATYCZNY OBRAZ MARKA ROTHKO SPRZEDAJE SIĘ ZA 30% MNIEJ, NIŻ W 2015 ROKU –NOWE WYZWANIA PRZED RYNKIEM W HONGKONGU
Obraz Marka Rothko „Untitled (Yellow and Blue)" został sprzedany na aukcji Sotheby’s w Hongkongu za 32,5 miliona dolarów amerykańskich (252,5 miliona HKD), co stanowiło 30% mniej niż jego cena uzyskana na aukcji w 2015 roku.
Obraz, który wcześniej należał do malajskiego finansisty Jho Low (związanego z aferą 1MDB), przyciągnął uwagę w 2022 roku, gdy jego kolory zostały porównane do ukraińskiej flagi.
Aukcja odbyła się w nowo otwartej przestrzeni Sotheby’s w Hongkongu i była częścią wyprzedaży sztuki współczesnej. Pomimo gwarantowanego lotu, gdzie umowa z osobą trzecią zapewniała sprzedaż, wyniki aukcji były słabsze niż oczekiwano. Poza obrazem Rothko sprzedano m.in. dzieło George’a Condo „Red, White and Black" za 17 milionów HKD, co również było poniżej szacunków.
W sumie, aukcja przyniosła 409,5 miliona HKD, co stanowiło 26% mniej niż w 2023 roku. Rynki sztuki globalnie wykazują tendencję spadkową, a konkurencja aukcji na różnych kontynentach wpływa na wyniki sprzedaży w Hongkongu.
Więcej: » SCMP «
DO POCZYTANIA
Jacek Cieślak, WspółKongres Kultury: trudna prawda o artystach i rządzie | » RP «
Stach Szabłowski, Katalog strat fantomowych i zysków realnych. „Kwiaty zła” Piotra Uklańskiego w Fundacji Galerii Foksal | » SZUM «
Sam Jones, ‘Manetsplaining’: author describes impressionist’s ‘agonising’ act of condescension | » Guardian «
Alex Greenberger | A Wonderful Orphism Show at the Guggenheim Surveys the Modernist Movement That Wasn’t | » ARTNews «
India Brigitta Jarvis | Inside ‘De toutes beautés!’, the Louvre’s new exhibition narrating 10,000 years of beauty ideals through art | » Wallpaper «
Angelica Villa, German Museum Will Keep Pissarro in Settlement with Heir of Persecuted Owner | » ArtNews «
Joanna Glinkowska, Co to jest ten cały niezal? – kilka słów o drugiej edycji Wrocław Off Gallery Weekend | » Miej Miejsce «
DO POSŁUCHANIA
Wszystko już było to pierwszy polski audioserial o sztuce współczesnej. Będzie można w nim usłyszeć opowieści nieoczywistych gości, dla których punktem wyjścia są prace z kolekcji MSN-u.
Inspirując się amerykańskimi produkcjami w formule audio storytelling (jak Aria Code Metropolitan Opera czy Artists Among Us Whitney Museum of American Art) twórcy podcastu proponują nowy sposób opowiadania o sztuce, spleciony z tym, co nas porusza w otaczającym świecie – tu i teraz. Więcej o podcaście znajdziecie na stronie » MSN «
Jeśli Ci się podoba podaj dalej. Jeśli bardziej, niż podoba - zostań ze mną na dłużej i dołącz grona czytelników_czek poprzez darmową subskrypcję.
A jeśli chcesz wesprzeć rozwój tego kanału i otrzymywać więcej treści, łącznie z recenzjami, możesz to zrobić » tu « - bardzo Ci za to dziękuję!