#27 | RENZO PIANO W POLSCE, LOUISE BOURGEOIS WRACA DO TATE MODERN, SKRADZIONE W POLSCE OBRAZY ODNALEZIONE, ZNAMY KURATORKI DOCUMENTA 16 I BIENNALE W WENECJI ORAZ NOWY BANKSY NA ŚWIĘTA
A oprócz tego - wandalizm na wystawie Nadji Tołokonnikowej w Linz, najgłośniejsze pozwy w sztuce w 2024 roku, rzeźba Camille Claudel odnaleziona, no i dużo więcej!
ŚWIAT
KULTOWY MAMAN AUTORSTWA LOUISE BOURGEOIS KU RADOŚCI WIELU, WRACA DO TATE MODERN.
Rzeźba Maman (1999) autorstwa Louise Bourgeois, monumentalny pająk o wysokości 10 metrów, powróci na przyszłą wiosnę do Hali Turbin Tate Modern z okazji 25-lecia galerii.
Maman, które witało zwiedzających podczas otwarcia Tate Modern w 2000 roku, stanie się centralnym punktem nowo uruchomionej ścieżki kolekcji, łączącej nowe nabytki z historycznymi dziełami zakupionymi przez galerię.
Rzeźba, będąca hołdem dla macierzyństwa, symbolizuje ambiwalencję miłości matczynej: opiekuńczej i drapieżnej zarazem. Pająk Bourgeois, inspirowany matką artystki – Joséphine, tkaczką naprawiającą gobeliny. Jest jednocześnie przerażający i delikatny. Maman zmusza widzów do konfrontacji z własną wrażliwością, gdy przechodzą pod potężnymi nogami rzeźby. Wystawiana w miastach na całym świecie, rzeźba Bourgeois stała się zarówno osobistym, jak i uniwersalnym symbolem, przypominającym, że sztuka potrafi łączyć przeciwstawne emocje – siłę i delikatność, strach i ukojenie. Weekend jubileuszowy TATE Modren odbędzie w dniach 9-12.05.2025.
Więcej: »The Art Newspaper « | »architekturaldigest « | » museumsassociations «
SKRADZIONE PRACE BANKSY’EGO I DAMIENA HIRSTA ODZYSKANE PO DWÓCH LATACH W POLSCE.
Ponad dwa lata po kradzieży jedenastu dzieł sztuki, w Polsce odzyskano skradzione prace – poinformowała polska stacja informacyjna TVP World. Wartość kolekcji obejmującej 10 obrazów i jedną fotografię autorstwa takich artystów jak: Damien Hirst, Banksy i Takashi Murakami przekracza 186 600 dolarów.
Kradzież miała miejsce w dniach 24–25 marca 2022 roku w Przemyślu podczas transportu prac z Kijowa do Szwajcarii. Całkiem niedawno, bo 9 grudnia doszło do przełomu w śledztwie, które pozwoliło na odzyskanie utraconych dzieł, a ich autentyczność potwierdzili zagraniczni eksperci. Dzięki współpracy prokuratury z Przemyśla, policji z Rzeszowa oraz właściciela kolekcji dzieła, są już bezpieczne. Śledztwo natomiast trwa dalej.
Więcej: » ArtNews « | » Wyborcza « | » euronews «
WIEMY JUŻ KTO POKIERUJE DOCUMENTA 16. W CIENIU KONTROWERSJI, PRZYSZEDŁ CZAS NA ZMIANY.
Naomi Beckwith została ogłoszona dyrektorką artystyczną Documenta 16, które odbędzie się w 2027 roku w niemieckim Kassel.
Beckwith została wybrana jednogłośnie spośród pięciu kandydatów i kandydatek. Obecnie pełni funkcję zastępczyni dyrektora oraz głównej kuratorki w Guggenheim Museum w NYC. Beckwith posiada doświadczenie kuratorskie, szczególnie w zakresie tożsamości i kultury czarnoskórej, które uwidoczniły się w jej wystawach w Museum of Contemporary Art w Chicago. Jest drugą kuratorką z USA, która będzie kierowała Documenta, po Carolyn Christov-Bakargiev w 2012 roku. Wybór Beckwith następuje po kontrowersjach związanych z poprzednią edycją Documenta, której organizacja napotkała liczne trudności, w tym także oskarżenia o antysemityzm, ale też poddana została w wątpliwość wolność wypowiedzi twórczej. Wówczas kuratorzy - Simon Njami, Gong Yan, Kathrin Rhomberg i María Inés Rodríguez - wydali następnie wspólne oświadczenie:
„W obecnych okolicznościach nie wierzymy, że w Niemczech istnieje przestrzeń do otwartej wymiany pomysłów i rozwoju złożonych i zniuansowanych podejść artystycznych, na które zasługują artyści i kuratorzy Documenta”.
O kontrowersjach pisałam » tu « i » tu « .
Więcej: » ArtReview «
NAJCZĘŚCIEJ OMAWIANE SPRAWY SĄDOWE W ŚWIECIE SZTUKI W 2024 ROKU.
Ameryka znana jest ze swojego upodobania do pozwów i wszelkiej maści rozpraw sądowych. Zatem, również rok 2024 przyniósł nam kilka głośnych procesów, którymi żyło międzynarodowe środowisko artystyczne.
Poniżej, dla przyjemności czytania, znajdziecie dziesięć najciekawszych, tegorocznych spraw sądowych w świecie sztuki , które zostały zebrane dla czytelników i czytelniczek przez zespół ARTNews i Karen K. Ho. Miłego czytania, bo czasami jest to naprawdę zabawnie!
Więcej: » ARTNews «
WYSTAWA CZŁONKINI I WSPÓŁZAŁOŻYCIELKI PUSSY RIOT ZAATAKOWANA W AUSTRII.
7 grudnia w austriackim Linz doszło do incydentu na wystawie Nadji Tołokonnikowej, współzałożycielki rosyjskiego anarchistycznego kolektywu Pussy Riot, podczas którego sprawca rozbił szklane drzwi prowadzące do zdesakralizowanej kaplicy, w której znajdowała się instalacja pt. Pussy Riot Sex Dolls.
Wystawa jest częścią kampusu OK Center for Contemporary Art (OK Linz) i prezentuje pierwszą solową ekspozycję Nadji Tołokonnikowej zatytułowaną Rage. Dzieło, składające się z lalek zakupionych na Facebook Marketplace, które ubrane są w kominiarki oraz buty na platformach, umieszczono w dawnej Marienkapelle ze względu na jej skojarzenie z Maryją Dziewicą.
„Umieściłam lalki w kaplicy, ponieważ wierzę, że feministki są święte, a Maryja Dziewica również jest feministką" - powiedziała Tołokonnikowa. Artystka zasugerowała, że atak miał podłoże religijne, ponieważ zdarzył się w przeddzień Święta Niepokalanego Poczęcia Maryi. Wcześniej w Linz zniszczono inną mającą konotacje z chrześcijaństwem pracę – rzeźba Estery Strauss Crowning, przedstawiająca Maryję podczas porodu, została pozbawiona głowy, której dotąd nie odnaleziono.
Wystawa Rage, pierwotnie planowana do 20 października, została przedłużona i potrwa do 6 stycznia 2025 roku. Instalacja Pussy Riot Sex Dolls pozostała nienaruszona, a jej otoczenie zostanie zachowane z rozsypanym szkłem, jako „przypomnienie o kruchości i sile sztuki oraz wolności, którą symbolizuje."
Więcej: » ArtForum « | » ArtLyst «
KOYO KOUOH ZOSTAŁA KURATORKĄ 61. EDYCJI BIENNALE SZTUKI W WENECJI.
Organizatorzy Biennale Sztuki w Wenecji ogłosili, że pochodząca z Kamerunu szwajcarska kuratorka Koyo Kouoh obejmie rolę dyrektorki artystycznej 61. edycji wydarzenia, która odbędzie się w 2026 roku.
Koyo Kouoh została wybrana kuratorką 61. edycji Biennale Sztuki w Wenecji, która odbędzie się w 2026 roku. Urodzona w Kamerunie szwajcarska kuratorka od 2019 roku pełni funkcję dyrektorki wykonawczej i głównej kuratorki Zeitz Museum of Contemporary Art Africa (Zeitz MOCAA) w Kapsztadzie. Jest drugą w historii kuratorką urodzoną w Afryce, po Okwui Enwezorze, który odpowiadał za Biennale w 2015 roku. Kouoh wcześniej założyła RAW Material Company w Dakarze i była zaangażowana w prestiżowe projekty, takie jak Documenta czy Biennale EVA w Irlandii. „To zaszczyt i przywilej móc stworzyć wystawę, która odniesie się do naszego obecnego świata i wizji przyszłości," powiedziała Kouoh.
Więcej: » Biennale « | » The NewYorkTimes «
PRZED ŚWIĘTAMI BANKSY ODSŁANIA NOWY MURAL.
Najnowszy mural Banksy’ego, ujawniony na Instagramie 16 grudnia, przedstawia matkę karmiącą piersią, nawiązując do ikonografii Madonny z Dzieciątkiem.
Mural, umieszczony na postrzępionej cynkowej blasze, zestawia chrześcijańską ikonografię z surową materialnością powierzchni, co potęguje tematy rozkładu, cierpienia i rozczarowania. Interpretacje obejmują odniesienia do kryzysów geopolitycznych, zwłaszcza konfliktu w strefie Gazy, oraz kwestie wpływu polityki na macierzyństwo i zdrowia matek, a także - jak czytamy w internecie - zanieczyszczenia środowiska.
Praca przywołuje wcześniejsze dzieła Banksy’ego, takie jak Toxic Mary (2003), ale pozostaje enigmatyczna, nie oferując jasnych odpowiedzi. Jej tajemnicza natura prowokuje debaty i pozostawia znaczenie otwarte na interpretację.
Więcej: » hyperallergic « | » myartbroker «
LOKALNIE
RENZO PIANO W POLSCE. RODZINA STARAKÓW TWORZY NOWE MUZEUM ZE SŁYNNYM ARCHITEKTEM.
Już oficjalnie - Renzo Piano, wybitny włoski architekt i laureat Nagrody Pritzkera z 1998 roku, stworzy projekt muzeum sztuki współczesnej w kompleksie pałacowo-parkowym Obory, znajdującym się w gminie Konstancin-Jeziorna. Inwestorem przedsięwzięcia jest Fundacja Rodziny Staraków, która od 2020 roku jest właścicielem tego majątku.
Fundacja planuje rewitalizację zespołu, w tym browaru, spichlerza, oficyny i stajni, oraz budowę nowego muzeum, gdzie będą prezentowane dzieła sztuki i organizowane wydarzenia kulturalne. Projekt muzeum stworzy Renzo Piano, laureat Nagrody Pritzkera, znany m.in. z takich realizacji jak Centrum Pompidou w Paryżu czy The Shard w Londynie. Prace nad projektem muzeum potrwają 5 lat, a szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione.
Kompleks w Oborach, jeden z nielicznych przykładów architektury dworskiej na Mazowszu, obejmuje dwór, oficynę, stajnię przekształconą w budynek mieszkalny oraz oficynę przy wjeździe. Konstanciński samorząd planuje specjalny tryb planistyczny, by umożliwić jego przebudowę. Dwór w Oborach, zbudowany w latach 1681–1688, powstał jako rezydencja hrabiego Jana Wielopolskiego, a jego projekt przypisuje się Tylmanowi z Gameren. W 1893 roku Mieczysław Potulicki odrestaurował dwór, dodając kaplicę i klatkę schodową według projektu Władysława Marconiego. Po II wojnie światowej obiekt przekazano Związkowi Literatów Polskich, gdzie działał Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa. W 2015 roku spadkobiercy Potulickich odzyskali posiadłość, która w 2020 roku trafiła w ręce Fundacji Rodziny Staraków.
CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ W OROŃSKU MA NOWĄ DYREKTORKĘ.
Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego powołała Paulinę Kurc–Maj na stanowisko dyrektorki Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2025r.
Paulina Kurc-Maj to historyczka sztuki i muzealniczka. W latach 1999-2000 pracowała w Galerii Manhattan w Łodzi, a od 2001 roku związana jest z Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 2016 roku pełniła funkcję kierowniczki Działu Zbiorów Sztuki Nowoczesnej, a ostatnio była zastępczynią dyrektora ds. promocji i upowszechniania.
Jest kuratorką i współkuratorką wielu wystaw, w tym takich jak: Joseph Beuys. Polentransport 1981 (z A. Saciuk-Gąsowską, Bratysława, 2003), Un Mundo Construido. Polonia 1918-1939 (z J. M. Bonetem, Madryt, 2011), Słowo kłamie – oko nigdy. Nowoczesność w fotografii polskiej 1918-1939 (z M. Franecką, Düsseldorf, Budapeszt 2017-2018), Nowosielski w Łodzi (z J. Goździkiem, Łódź, 2023). Współpracowała przy projektach badawczych i inwestycyjnych, takich jak Magazyn studyjny dla Muzeum Sztuki w Łodzi - budynek J (2018) oraz Straty wojenne w Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach programu Badanie polskich strat wojennych (2023). Jest członkinią Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
W konkursie na stanowisko dyrektorki Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Paulina Kurc-Maj została wskazana przez komisję konkursową, a jej wybór został zaakceptowany przez Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegóły dotyczące konkursu są dostępne na stronie BIP MKiDN.
Więcej: »MKiDN «
KOMPAS MŁODEJ SZTUKI PRZYZNANY JUŻ CZTERNASTY RAZ. KOMU TYM RAZEM UDAŁO SIĘ POJAWIĆ NA PODIUM?
Kompas Młodej Sztuki 2024, przygotowany przez 86 galerii z całej Polski, wyróżnia 213 młodych artystów i artystek, którzy zdobyli _ły uznanie dzięki udziałowi w ważnych inicjatywach, wystawach, otrzymanym nagrodom oraz popularności wśród kolekcjonerów.
Mimo, że do Kompasu Młodej Sztuki podchodzi się różnie, a wyniki niekoniecznie brane są przez polskie środowisko artystyczne na poważnie, to niewątpliwie warto orientować się w tym, co w trawie piszczy. W tym roku pierwszą pozycję w rankingu zajęła Lia Kimura, na drugim miejscu znalazła się Kinga Burek-Domżalska, na trzecim zaś Karolina Jarzębak. W pierwszej dziesiątce znajdziemy artystki, które w ubiegłych latach miały swoje miejsca na podium, a wśród nich zeszłoroczna zwyciężczyni Agata Słowak oraz Emilia Kina, Monika Falkus, Karolina Jabłońska czy Martyna Czech.
Wernisaż wystawy pokonkursowej 14. Kompasu Młodej Sztuki 2024 odbył się 16 grudnia w Muzeum im. B. Biegasa. Wystawę pokonkursową można oglądać do 17. stycznia.
Więcej: » Rzeczpospolita « | » artinfo «
RYNEK SZTUKI
RZEŹBA CAMILLE CLAUDEL ODKRYTA W OPUSZCZONYM PARYSKIM MIESZKANIU
Rzadką wersję słynnej rzeźby Camille Claudel, zagubioną ponad wiek temu, odnaleziono w opuszczonym mieszkaniu w Paryżu i, jak to najczęściej bywa, niemalże natychmiastowo zgłoszono ją na aukcję.
Certyfikowana przez ekspertów Cabinet Lacroix-Jeannest, rzeźba L’Age Mûr trafi na aukcję 16 lutego w domu aukcyjnym Philocale w Orleanie z szacowaną wartością od 1,5 do 2 milionów euro.
Grupa postaci przedstawia nagiego mężczyznę i dwie kobiety – starą i młodą, co interpretowane jest jako alegoria życia lub osobistej tragedii Claudel. Powstała w czasie jej rozstania z Augustem Rodinem, nauczycielem i kochankiem, które doprowadziło ją do załamania psychicznego i w konsekwencji zamknięcia w szpitalu Centre Hospitalier de Montfavet, gdzie spędziła ostatnie (aż!) trzydzieści lat swojego życia.
Odnaleziona rzeźba jest pierwszym z sześciu egzemplarzy w skali 1:3, odlanych w 1907 roku metodą piaskową przez Eugène’a Blota. Znane są jeszcze trzy pełne odlewy, w tym jeden w Musée Camille Claudel oraz większe wersje w Musée d’Orsay i Musée Rodin. Bronz odnalazł Matthieu Semont podczas inwentaryzacji mieszkania, ale to, jak rzeźba się tam znalazła, pozostaje tajemnicą. Camille Claudel długo była zapomniana, co utrudniało ustalenie pochodzenia jej dzieł.
Więcej: » The Art Newspaper « | » ArtLyst «
DO POCZYTANIA
Najważniejsze wydarzenia artystyczne 2024 roku | » ArtNews «
Lauren Kane, How Egon Schiele saw the world | » Apollo «
Aleksy Wojtowicz, Granat w dziwnej koronie. „Paradżanow. Chcę minąć swój cień” w Zachęcie | » SZUM «
Karen K. Ho | Year In Review: 2024 Saw a New Level of Interest in Indigenous Art— the Market Response Has Been More Complicated | » ArtNews «
Francesca Aton, Newsmakers: Kathryn Andrews on Founding a Nonprofit Research and Art Center | » ARTNews «
Charlotte Shane, A Golden Age for Perverts | » ArtReview «
DO POSŁUCHANIA
Tym razem zapraszam Was do posłuchania rozmowy podcastu poświęconego pionierskiej artystce meksykańskiego pochodzenia, Fridzie Kahlo (1907–1954), oczywiście od Katy Hessel i Jessie Burton.
Wrażliwa, złamana sercem, silna, pewna siebie, pełna życia i zakochana, Frida ukazywała siebie przeżywającą wszystkie emocje i w różnych odsłonach. Fascynowała ją zdolność ciała do transformacji, a malarstwo stało się dla niej sposobem na wyrażenie swoich zmagań w obrazach brutalnych, ale prawdziwych. Jej prace i słowa są niewyczerpanym źródłem światła i mądrości.
Jeśli Ci się podoba podaj dalej. Jeśli bardziej, niż podoba - zostań ze mną na dłużej i dołącz grona czytelników_czek poprzez darmową subskrypcję.
A jeśli chcesz wesprzeć rozwój tego kanału i otrzymywać więcej treści, łącznie z recenzjami i artykułami tematycznymi, możesz to zrobić » tu « - bardzo Ci za to dziękuję!